Aktuální situace v cukrovce na Moravě (a nejen tam)
Čtvrtek • 15. 8. 2024
Minulý týden se konalo pracovní setkání pěstitelů cukrové řepy na jižní Moravě. Hlavním tématem, mimo výkupu a cen cukrové řepy, byl aktuální stav porostů cukrové řepy. Většina z přítomných agronomů konstatovala, že tento rok je to opět z extrému do extrému. Z jara na většině území byly srážky průměrné až nadprůměrné, za poslední měsíc však nenapršelo téměř nikde nic. V rámci zdravotního stavu se mimo skvrnatičky řepné (Cercospora beticola) hodně vyskytovalo padlí řepné.
Nejvíce ale většinu trápil výživný stav a kondice rostlin. Většina porostu svou jemně zelenou barvou ukazuje na nedostatek dusíku. U řepy jsme byli zvyklí, že se jedná o plodinu, jenž dokáže využít potenciál staré síly. Spoléhalo se na to, že řepa je schopna využít dusík z větší hloubky nežli ostatní plodiny. Jenže za poslední roky se právě s dusíkem hodně šetří a také dešťové srážky jsou v této oblasti nižší a dusík se už tolik neproplavuje. Zde je namístě zhodnotit kolik se vlastně dusíku ve spodních vrstvách půdy nachází. Nyní je již na přihnojení dusíkem pozdě. Právě pro tyto případy jsou zde hnojiva určená pro mimokořenovou výživu. U cukrové řepy je to Lovo CaN a Lovo CaN T, které se u špičkových pěstitelů stali už standardem.
Dalším problémem, a to nejen Jižní Moravy, ale také českých pěstitelů je nedostatek bóru. Hosté z Čech nám potvrdili, že také nacházejí porosty nasvědčující svými fyziologickými změnami na nedostatek bóru. Já osobně jsem také porosty viděl viz. foto v galerii. Zde nastala opět diskuse na téma hnojiva s obsahem bóru. Dle mé úvahy by už před setím měli být aplikovaná hnojiva NP, nebo NPK či PK s obsahem tohoto mikroprvku. Samozřejmě je potřeba se také podívat na půdu jako celek. Při vysokém pH je bór blokován a jeho příjem z půdy je minimální. Zde pak nastupují hnojiva určené pro mimokořenovou výživu. V nabídce na trhu je jich celá řada. Není ovšem bór jako bór. Rostlina je schopna přes list přijímat pouze přepracované formy bóru a není schopna přijmout aktuálně nejlevnější variantu tj. kyselinu boritou. Většina levných přípravků je založena právě na kyselině borité. Hnojiva určená pro mimokořenovou výživu z výroby Lovochemie, a.s. jsou založena na borethanol aminu, tedy přepracovaném bóru. Doporučení pro rychlou a efektivní výživu je BOROSAN Humine. Ten obsahuje mimo mikroprvků také komplexní humáty pro rychlejší příjem.
Druhou variantou je klasický BOROSAN Forte jenž je více koncentrovaný.