LISTOVÁ A SPECIÁLNÍ
Podpořte zdraví rostlin!
OSN vyhlásila rok 2020 Mezinárodním rokem zdraví rostlin. Stejně jako u člověka, či zvířat je i u rostlin základem jejich zdraví a předpokladem vysokých výnosů vyvážená komplexní výživa.
Významným faktorem v podpoře zdravotního stavu rostlin jsou mikroelementy. Účastní se a ovlivňují enzymatické klíčové enzymatické procesy v rostlinách. Podporují příjem a využití hlavních živin jako je dusík či fosfor. Síra či měď jsou po staletí využívány pro své fungicidní účinky. Vzhledem k silnému tlaku na „ekologizaci“ evropského zemědělství budou tyto vlastnosti (vedlejší efekty) nabývat na významu. Vyzkoušejte si i Vy přínosy listových hnojiv.
Naše tipy:
- Thiosíran (SK sol, LOVOSUR, LOVOHUMINE K) společně s lepidlem do řepky nebo do klasu obilnin – silný vliv na houby, podporuje ukládání bílkovin (dobré výsledky zejména při pozdní sklizni)
- Podpora fungicidů - 5 l SK sol+1 l MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn + fungicid (snížená dávka)
- Kukuřice ocení i mangan – zkuste při aplikaci výrobku ZINKOSOL Forte přidat 1 až 2l MANGAN Forte
- Bor + Molybden (1l/ha MOLYSOL) – výhodná kombinace do řepky a především pro plodiny poutající vzdušný dusík (soja, hrách …)
- Podpora zdraví zvířat – organicky vázaný selen – SELENOL
- Náhrada fungicidu – ječmen jarní (obiloviny; při nízkém tlaku) – BBCH 29 – 2 l/ha KUPROSOL + BBCH 37 – 5l/ha SK sol +BBCH 45 2 l/ha KUPROSOL; alternativně lze vyzkoušet v podobném systému i MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn (3/lha) a LOVOHUMINE K (5l/ha)
- Okyselení postřikové jíchy, snížení tvrdosti – LOVOSTABIL
Další doporučené kombinace žádejte u regionálních zástupců a poradců.
Mimokořenová výživa - používání listových hnojiv
Použití listových hnojiv má svoje opodstatnění v různých vývojových fázích polních plodin, zejména při zajištění výživy mikroelementy. Listová hnojiva nemohou nahradit základní hnojení, ale jejich úkolem je v rámci možností optimalizovat tvorbu a rozvoj kořenů, odnoží, stonků, kvality pylu a blizny ke zlepšení prorůstání pylové láčky do semeníku, zvýšení „nasávací schopnosti živin“ do plodů a semen. Významným vedlejším účinkem je omezení rozvoje chorob v průběhu vegetace. Díky tomuto komplexnímu působení má mimokořenová výživa významný vliv na množství a kvalitu sklízených plodin.
Pro správnou funkci a rychlost příjmu živin, obsažených v listových hnojivech, je důležitá jejich forma. Ta určuje rychlost jejich příjmu. Od listových hnojiv je požadováno, aby působení bylo okamžité a načasování zásahu tak mělo smysl. Je důležité používat hnojiva s obsahem biogenních i mikrobiogenních prvků. Aplikace jednotlivých mikroprvků je oprávněná ve specifických případech (hlavně bór, mangan, zinek, měď ...). Pro zajištění maximální účinnosti hnojiva je nutné propojit funkce jednotlivých prvků. Velmi důležitá je také koncentrace použité postřikové jíchy. Listová hnojiva mohou zvyšovat účinnost některých látek, ke kterým jsou přidávány (pesticidy, morforegulátory apod.).
- Pro podporu tvorby kořenů, dobrého zdravotního stavu a schopnosti přezimovat u ozimé řepky, lze doporučit na podzim směs fungicidu s morforegulačním účinkem nebo strobilurinu, s listovým hnojivem s obsahem bóru a NP.
- Pro podporu jarní regenerace porostů je důležité použít listová hnojiva s dusíkem v nitrátové (Lovo CaN) nebo močovinové formě (řada FERTI®). Pro urychlení příjmu živin se osvědčil přídavek humátů. Výrazný účinek mají v této fázi mikroprvky, zejména bór u řepky a mangan a měď u obilovin.
- Pro snížení infekce houbovými chorobami jsou vhodná hnojiva s obsahem bóru, aktivní formy Ca a Mg nebo hnojiva se sírou (nejvyšší účinek z nich má SK-sol a Lovohumine K). Jejich aplikace na list podstatně omezují napadení listů a stonků (stébel) houbovými chorobami.
- Pro podporu aktivity pylu a blizen se používají kapalná hnojiva s amidickou formou N, Zn a Cu, vhodná je kombinace se stimulátory růstu.