FOSFOREČNÁ HNOJIVA
FOSFOR
Z hlediska agrochemického je fosfor označován jako „faktor plodnosti”, protože urychluje zrání, podporuje nasazení květů a přispívá k tvorbě pevných pletiv.
FOSFOR je přijímán rostlinami ve formě aniontů kyseliny trihydrogenfosforečné, převážně ve formě H2PO4 a HPO42-. Protože v půdním roztoku je fosforu velmi málo, je důležité to, aby pro odčerpání P z roztoku se tento dostatečně rychle doplňoval z pevné fáze. Vytvoření
bohaté kořenové soustavy je důležitým předpokladem pro příjem fosforu. Přijatý minerální P je rychle zabudován do organických sloučenin a takto transportován do míst jeho nejvyšší potřeby - do mladých listů, vegetačního vrcholu, později květů a semen. Fosfor má významné postavení v biochemických reakcích a v přenosu energie. Je proto pochopitelné, že při omezeném příjmu P rostlinami jsou narušeny významné procesy v rostlinách, hlavně související s fotosyntézou s důsledky snížení výnosů plodin a obsahu hlavních složek v produktech, pro které jsou pěstovány (cukr, škrob, bílkoviny aj.).
FUNKCE:
-
základ pro činnost energetických procesů
-
účastní se procesu tvorby cukrů a lipidů
-
součást enzymatických procesů v rostlinách
-
významný pro transportní přenosy
-
pro úspěšný průběh generativní fáze vývoje
-
příjem: H2PO4 –, a HPO42– při teplotě nad 10 °C
SYMPTOMY NEDOSTATKU:
-
modravé až fialové odstíny barvy listů, stonků, žilek přecházející do intenzivní fialové, červené až bronzové barvy
-
odumírání pletiv od okrajů starších listů
-
slabý rozvoj kořenové soustavy do délky i kořenového vlášení, barva hnědá až hnědočervená
-
menší počet odnoží i plodných větví, opožděné rašení pupenů, špatné opylení porostů, nepravidelné rozmístění semen, nízká HTZ
-
první příznaky na starších listech
SYMPTOMY NADBYTKU:
výjimečně na půdách (nad 2 VDJ/ha) může vázat mikroelementy za vzniku nerozpustných solí a způsobit tak jejich nedostatek.