Doporučení agronoma
Čtvrtek • 19. 10. 2023
Klimatické změny, které významně ovlivňují také podzimní průběh počasí, bychom měli brát jako výzvu pro využití vhodných hnojiv v tomto období. Důležitá je aplikace některých živin a pomocných látek, které zvyšují účinnost hnojiv či snižují ztráty živin.
Letošní září bylo extrémně teplé.
Průměrná měsíční teplota vzduchu na území ČR (16,5 °C) byla o 3,5 °C vyšší než normál (1991–2020), což je považováno jako teplotně mimořádně nadnormální teplota. Nad hodnotou normálu byly průměrné denní teploty téměř po celý měsíc, a dokonce v osmi dnech byly zaznamenány tropické dny, kdy se maximální denní teploty vzduchu dostávaly nad 30 °C. Obvykle bývá na našem území 0-4 tropických dní. Srážek však bylo poměrně málo. S výjimkou lokalit, které zasáhly bouřky, napršelo na většině území jen několik milimetrů. Letní počasí, s několika krátkými výkyvy pokračuje i v říjnu. Za neobvykle teplým podzimem stojí souhra několika meteorologických jevů. Suché a horké počasí spojené s „babím létem“ přináší tlakové výše, při kterých je slunečné počasí bez srážek. Vlivem změn klimatu se však zpomaluje rychlost, jakou se tlakové výše pohybují. K teplému průběhu počasí přispělo také jihozápadní až jižní proudění vzduchu. Lze předpokládat, že takových podzimů budeme v budoucnu zažívat čím dál více. Tomu bychom měli přizpůsobovat i systém hnojení.
V aktuálním doporučení se dozvíte proč je nezbtná podpora pro ozimé řepky, ja na přihnojení ozimých obilnin, a že stále přetrvávají důvody pro zpomalení přeměn dusíku v půdě.