Hnojit méně, přesto lépe – jde to?
Středa • 16. 2. 2022
Jednou z cest, která může pomoci při zefektivnění využití aplikovaných živin je jejich správná aplikace – v čase, místě a dávce. Zní to jednoduše, ale v praxi víme, že i v rámci pozemků existuje variabilita půdních vlastností resp. míst s různým výnosovým potenciálem tedy požadavky / potřebou hnojení a tak zvolená aplikační dávka na ha je více či méně kompromisní řešení. A právě zde mohou výrazně napomoci moderní technologie – jednu z nich si Vám dovolujeme představit.
AUGMENTA
Polní analyzátor Augmenta poprvé umožňuje automatizovat procesy analýzy plodin a dávkování hnojiva v reálném čase, a poskytuje tak všechny výhody, které z toho vyplývají. Zařízení dokáže snížit používání chemikálií až o 40 % a zvýšit produktivitu až o 20 %, čímž snižuje negativní dopady průmyslového zemědělství na životní prostředí a zdraví.
Současné klimatické změny a rychlý populační růst kladou zvýšené nároky na zemědělce. Ti jsou nuceni se přizpůsobit aktuálním trendům a produkovat více potravin než kdy předtím, to vše navíc za souběžného snižování vstupních nákladů. Důraz by měl být, proto kladen i na optimalizaci investic do hnojiv, která tvoří až několik desítek procent počátečních výdajů a jež je mimo jiné zapotřebí efektivně aplikovat.
Stále více se proto do popředí dostávají technologie, které zemědělcům umožňují hnojit každou část pole individuálně a podle skutečných potřeb dané plodiny. Na trhu se vyskytuje celá řada řešení variabilního hnojení, která jsou postavena na mapových podkladech získaných prostřednictvím satelitů a dronů. Satelitní snímky jsou však nízkého rozlišení a nemohou poskytovat analýzu v reálném čase. Drony jsou zase časově náročné na obsluhu a drahé, protože vyžadují specifickou kalibraci pro každou plodinu. Analýza jejich snímků trvá dlouho, většinou několik dní.