Nezapomínejte na základní hnojení
Pátek • 20. 8. 2021
Základní hnojení zajistí vhodné podmínky pro růst
Cílem základního hnojení je udržet půdní zásobu fosforu, draslíku, hořčíku a vápníku na dobré úrovni a zajistit tak vhodné podmínky pro růst. Množství těchto živin potřebných pro tvorbu výnosu je značné a případné korekce listovou výživou mají omezenou účinnost. Při stanovení dávky hnojiv vycházíme z výsledků AZZP, pěstované předplodiny, očekávaného výnosu a korekce na použitá statková hnojiva. Na základě stanoveného normativu jsou aplikována kombinovaná hnojiva obsahující potřebné živiny, jednosložková hnojiva příp. jejich kombinace.
Hnojiva zapravíme do půdního profilu tak aby mladé rostliny měly živiny k dispozici jak v počátečních růstových fázích, tak po celou dobu vegetace. Hnojivo je možné promíchat s půdou při jejím základním a předseťovém zpracování nebo umístit „do depa“. K podpoře prvních fází vývoje porostu je pak vhodné využít technologie hnojení „pod patu“. Při stanovení dávky se zohledňuje obsah přístupných živin v půdě podle AZZP. Při nízké zásobě se dávka zvyšuje o 25-50 %, při vyhovující o 10-15 %, při dobré se použijí normativy spotřeby živin. Vzhledem k nízkým emisím síry je nutné zvažovat při základním hnojení i dodávku této živiny. Vhodná jsou hnojiva obsahující sádrovec, superfosfáty a draselná či hořečnatá hnojiva obsahující síru. Nedostatek síry limituje rozklad organických látek a omezuje její příjem rostlinou a snižuje využití dusíku.
Naše doporučení
ZEORIT NPK 8-10-10+9S je kombinované NPK hnojivo s postupným uvolňováním živin. Obsažené zeolity mají pozitivní vliv na hospodaření půdy a rostlin s vodou, mají schopnost vázat amonný dusík a bránit tak jeho ztrátám, omezením nitrifikace se snižuje nebezpečí vyplavení nitrátového dusíku, zlepšují využití fosforu zejména na kyselých a zásaditých půdách a v konečném důsledku zvyšují výnosy pěstovaných plodin. Používá se pro základní předseťové hnojení polních plodin a k jarnímu hnojení trvalých travních porostů a zeleniny. Hnojivo se aplikuje běžným rozmetadlem na povrch půdy co nejrovnoměrněji. Po aplikaci se zapravuje do půdy bránami, kultivátorem, resp. disky. Obvyklá dávka se pohybuje od 200 do 400 kg/ha. Pro konkrétní plodiny je vhodné upřesnit dávky a jejich případné dělení s využitím platných normativů, při zohlednění hnojení statkovými hnojivy a vlivu předplodiny nebo objektivních postupů (např. rozbory půd a rostlin).