Moje hnojiva

Novinky v segmentu hnojení a výživy nejen pšenice

Vážení pěstitelé, kolegové,

pšenice ozimá patří dlouhodobě mezi významné plodiny vyspělého zemědělství zajištující výživu lidí a zvířat. Válka na Ukrajině nám připomněla význam potravinové bezpečnosti a soběstačnosti, zároveň si uvědomujeme, že je třeba chránit i naši planetu

(životní prostředí) jako takovou. Proto je celému komplexu jejího pěstování věnována značná pozornost a vědecko-technický rozvoj ji posouvá stále vpřed. A to platí i o oblasti výživy a hnojení – kde platí, že kvalitní a dostatečná (přiměřená) výživa přispívá k dobrému zdravotnímu stavu rostlin a zajištuje stabilní výnosy a kvalitu produkce. Nedávné období lze s nadsázkou označit téměř za revoluci v tomto směru – objevila se řada inovativních hnojiv a látky zvyšující jejich využitelnost a ekologickou přijatelnost. Je čas naučit se je využívat.

Aplikační okna 

Ještě relativně nedávno byl na podzim v pšeničných polích klid a na rozdíl od řepky se zde provádělo naprostém minimum zásahů. Se stále častějšími časnými výsevy a dlouhým podzimem se i v obilninách na podzim objevují postřikovače nejen s POR (herbicidy a nově i insekticidy), ale také s aplikací výživy. U ozimých obilnin „klasické“ podzimní hnojení dusíkem není v drtivé většině efektivní, ale naopak „listovky“ zde udělají cenou službu – výživa, stimulace a podpora zdravotního stavu. K nejčastěji užívaným hnojivům patří jednoznačně MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn, který díky nízkému pH podporuje i lepší účinnost velmi často souběžně použitého insekticidu. Dalšími využívanými hnojivy jsou FERTIGREEN Kombi či jeho moderní „pokračovatel“ LOVOHUMINE N, stále častěji pak LOVOHUMINE NP+Zn, či hnojiva s thiosíranovou formou síry – LOVOSUR, LOVOHUMINE K případně nestárnoucí SK sol. Stále častěji se také diskutuje o zásahu vyzkoušeném v řepkách či sladovnických ječmenech a to aplikace foliárních  hnojiv na bázi thiosíranů společně s „lepidlem“ cca 5–6 týdnů před sklizní za účelem udržení kvality produkce.

Komplexní ochrana vod a ovzduší před znečištěním dusíkem 

Používání hnojiv (zvláště pak dusíkatých) je spojeno s možným rizikem negativního dopadu na životní prostředí, a proto jsou aktuální metodiky správného hospodaření s živinami motivovány / zaměřeny především na eliminaci enviromentálních rizik. Při dodržování těchto postupů je dokázáno, že takto vedené porosty mají dokonce lepší živinovou bilanci (méně zatěžují životní prostředí, více poutají CO2) než nehnojené („ekologické“) plochy. Přesto ekologická stránka použití dusíkatých hnojiv resp. hospodaření s dusíkem a jeho zdroji v zemědělství je minimálně velkým evropským tématem o kterém se nejen hovoří, ale je postupně implementován do legislativy a stále výrazněji se stává reálným nákladem, který se promítá v ekonomice pěstování. Přesto prvotně vynaložené vícenáklady se mohou, minimálně v oblasti výživy a hnojení rostlin, pozitivně odrazit a přispět k efektivitě pěstování. ČR má v této oblasti relativně dlouhodobé a bohaté zkušenosti. Prvním inhibitorem na zdejším trhu byl již téměř před 15 lety PIADIN®, který je vyvíjen a vyráběn naší německou dceřinou společností SKW Piesteritz. Na tyto zkušenosti v nedávné době navázal VUCHT a do portfolia přináší nejen osvědčený inhibitor ureázy, ale také ve spolupráci s Lovochemií přírodní cestu stabilizace a zlepšení hospodaření s živinami.

PIADIN® neo

PIADIN patří k průkopníkům stabilizace hnojiv na českém trhu, za téměř patnáctileté období prošel různě zaměřeným testováním v odborných institucích, kde prokázal své deklarované vlastnosti a široké uplatnění, které potvrdil i v zemědělské praxi. Tento osvědčený inhibitor nitrifikace přichází v inovované formulaci, která zachovává jeho agronomické vlastnosti a posiluje environmentální přínosy. 

Stabilizátor dusíku PIADIN®neo snižuje vyplavování nitrátů zejména z oblasti mimo dosah kořenového systému až o 50 %, snižuje emise oxidu dusného až o 75 %. Oxid dusný je skleníkový plyn negativně ovlivňující klima a je přibližně 300× škodlivější než oxid uhličitý.

Použití inhibitorů nitrifikace brání rychlé přeměně amonného dusíku na nitrátový. Omezuje se tak riziko vyplavení, které je s nitrátovou formou dusíku spojeno. Spolehlivý účinek PIADINU®neo je zajišťován kombinací kapalných účinných látek, které omezují aktivitu bakterií Nitrosomonas, Nitrosococcus a dalších, působících v první části nitrifikačního procesu. Tyto látky bakterie neničí, pouze dočasně blokují jejich činnost a ty po ukončení účinku inhibitorů opět obnovují svou funkci. Působení probíhá v závislosti na půdní teplotě, vlhkosti a obsahu organických látek po dobu 4–10 týdnů. Po tuto dobu mají rostliny k dispozici obě základní formy půdního dusíku což, podporuje intenzivní nárůst kořenové soustavy nejen do hloubky, ale i tvorbu bohatého kořenového vlášení. Dalším přínosem inhibitorů nitrifikace může být zlepšení mobilizace a adsorpce fosfátů v rizosféře rostlin a snížení úniků metanu.

Omezení ztrát dusíku se projevuje jeho efektivnějším využitím a vyššími výnosy. Použití PIADINu®neo v praxi významně podporuje možnost sloučení jednotlivých dávek při hnojení. Možnost hnojení v předstihu a v jedné dávce eliminuje pracovní špičku v podniku a zlepšuje využití skladovacích kapacit na kejdu nebo digestát. Možnost lepší volby termínu hnojení se pozitivně odráží na menším zhutnění půdy a její lepší struktuře, která umožňuje optimální fungování kořenové soustavy a další snížení ztrát amoniaku. Pozitivním výsledkem je i nižší obsah Nmin po sklizni.

Zajímavou alternativou je využití vlastností PIADINu®neo pro stabilizaci kapalných minerálních hnojiv (pozor, zde platí zcela jiné dávkování než známe u organických a statkových hnojiv!). Díky tomu tak např. z „klasického“ DAMu vytvoříme moderní stabilizované hnojivo, které lze s úspěchem použít v systému kumulovaných dávek – např. u obilovin a řepek sloučit produkční a kvalitativní hnojení (ušetříte 1 pojezd, eliminujete riziko popálení praporcového listu, v aridních oblastech zlepšíte příjem / využitelnost aplikovaného dusíku), zajímavé může být také v systémech hnojení kukuřice či slunečnice (společně s preemergentním herbicidem či při plečkování).

PIADIN®neo lze kombinovat se všemi organickými a minerálními hnojivy s vysokým podílem amonného dusíku nebo ve kterých je dusík rychle mineralizován (např. kejda, digestát, močůvka, suchý drůbeží trus, DAM, SAM apod.). Aplikace přípravku PIADIN® neo je tím výhodnější, čím více dusíku je obsaženo v aplikované dávce a čím delší je období mezi hnojením a největší potřebou dusíku pro rostlinu. Své využití nachází také u Strip Till technologií, které samy o sobě výrazně redukují ztráty amonného dusíku. Použitím PIADIN®neo zabráníme ztrátám působeným únikem oxidu dusného do ovzduší, navíc zásoby amonného dusíku v půdě se stabilizují na delší časové období a postarají se o pozvolné, udržitelné a vyvážené zásobování živinami. A právě zde můžeme spatřit onu inspiraci / paralelu – u inovace ledkového hnojiva stál také unikátní kámen – zeolit.

Pozor na rozdíly ve využití mezi inhibitory nitrifikace

a ureázy (a to jak z pohledu dávkování tak použití)!

SLOWUREA® 

SLOWUREA® je moderní reprezentant dobře známého celosvětově používaného inhibitoru ureázy NBPT, který zvyšuje účinnost hnojení močovinovým dusíkem a přispívá k snižování environmentálního zatížení.

SLOWUREA® je pomocná půdní látka ve formě kapalného roztoku inhibitoru ureázy N-(n-butyl) triamidu kyseliny thiofosforečné (NBPT). Přidává se do kapalných, nebo na povrch granulovaných hnojiv na bázi močoviny, jako ochrana před ztrátou dusíku při rozkladu amidické formy dusíku na amoniak. SLOWUREA® inhibuje enzym ureázy a tím zpomaluje rozklad amidického dusíku v půdě a významně tak snižuje emise amoniaku do ovzduší a přispívá k lepšímu využití dodaného dusíku rostlinami. Dle vědeckých studií inhibitory ureázy snižují emise NH3 až o 70 %.

Na českém trhu se nejčastěji inhibitory ureázy používají v kombinaci s kapalnými hnojivy typu DAM popř. SAM apod. Vzhledem k tomu, že inhibitory ureázy jsou těkavé látky, přidávejte je do kapalných hnojiv těsně před aplikací (stabilita této směsi se udává v řádu několika dní – cca týden). Inhibitory ureázy lze také využít k stabilizaci prilované či granulované močoviny. Zde je třeba dbát na rovnoměrné nanesení přípravku na povrch granulí – je to podobné jako např. u moření osiv – způsob a kvalita nanesení rozhoduje o finální kvalitě (fungování). Pro větší objemy se vyplatí využívat (nakupovat) již profesionálně ošetřené produkty (močoviny).