Moje hnojiva

Pár rad pro zahrádkáře

V rámci setkávání se zákazníky jsme dotazováni také na to, co použít doma na zahrádce či na okrasné květiny. Rádi se s Vámi o pár rad podělíme:

 

Brambory

 

Brambory jsou plodinou náročnou na výživu a následně podle toho, jak se o ně člověk stará, tak kvalitní a vysokou úrodu dostane. Brambory potřebují hodně draslíku, ale s chlórem si nenotují. Je třeba si dávat veliký pozor jakým typem hnojiva NPK přihnojíte. Většina kombinovaných hnojiv, nebo také sólo draselná sůl, draslík obsahují ve formě KCL. Tento typ hnojiva je možné použít pouze na podzim před výsadbou, nikdy ne na jaře. Na jaro jsou vhodná pouze hnojiva, kde je draslík v bezchloridové formě. Hnojiva vhodná na jaro pod brambory jsou: CERERIT GSH NPK 8-13-11, GSH NPK 7-7-12 a Silvaradix.

 

U brambor je také potřeba dát velký pozor na pH půdy. Brambory mají raději nižší pH (kyselé). Nikdy pod brambory nevápníme. Vysoké pH (zásadité), způsobuje strupovitost brambor, která má vliv na jejich další uskladnění. Přihnojíte nejlépe hnojivem: síranem amonným, který okyseluje půdu. Mimokořenovou výživou lze bramborám dodávat mikroprvky, jako bór a molybden a makroprvky jako síru, fosfor a draslík. U draslíku dáme opět pozor, v jaké formě se nachází. Aplikace mikroprvků má vliv na kvalitu, ale také na chuť brambor.

 

Rajčata a papriky

 

Rajčata jsou ze stejné čeledi (lilkovité) jako brambory. Platí pro ně proto stejná draslíková pravidla. Pozor na chloridové formyOproti bramborám mají však rajčata rády hodně vápníku a zásadité půdy. Nejčastější problém u rajčat a paprik je abiotická nekróza. Ta se projevuje v důsledku nedostatku vápníku zahníváním na konci plodů. Zde můžeme doporučit už od počátku rajčata přihnojit přípravkem LOVOFERT CN 15 (Ledek vápenatý). Neplést si to s LAD 27, nebo LAV 27.  Ledek vápenatý obsahuje vysoký obsah dobře přijatelného vápníku. Při mimokořenové aplikaci je dobré použít LOVO CaN.  Což je ledek vápenatý rozpuštěn v demineralizované vodě. Obě plodiny jsou také náročné na mikroprvky, hlavně bór.

 

Česnek a cibule

 

Jak cibule, tak česnek pro svoji typickou chuť potřebují síru. Síra je základní složkou silic a při jejím nedostatku je česnek i cibule mdlá. Doporučení je přihnojení LOVOGRAN.

 

Mšice v zahrádce

 

Pokud se vám v zahrádce objeví mšice a nechcete používat pesticidy nabízí se varianta využít produkty na bázi thiosíranu. Je to síra ve specifické formě. Při svém rozkladu produkuje látky, které zabíjejí mšice. Dopručení je LOVOSUR, jenž je čistý thiosíran amonný nebo LOVOHUMINE K a SK sol.