Moje hnojiva

Po zimě je zahrada hladová aneb hnojiva na „doma“

Skončila zima, máme za sebou prvotní úklid zahrady vč. odstranění uschlých částí rostlin, provzdušnění trávníku, příroda se probouzí, vše se začíná zelenat, a to je ten správný čas, kdybychom měli myslet na zajištění přísunu potřebných živin nejen pro náš trávník, ale i pro ovocné a okrasné dřeviny.

Trávník

Pro svého majitele je vizitkou a často zároveň pýchou . Vypěstovat a po celý rok udržet kvalitní „anglický trávník“ je mnohdy problém a každý úspěšný „trávníkář“ má svůj zaručený recept, jak na to. Přitom obecné předpoklady pro kvalitní trávník jsou poměrně jednoduché, stačí dostatek vláhy, přiměřená výživa a pak jen sekat a sekat. Co se týče výživy, měla by být harmonická, a to jak z hlediska množství, tak i vzájemného poměru živin. Poměr základních živin (dusík : fosfor : draslík) N : P : K by měl být cca 6-7 : 2 : 3. Z ostatních živin jsou pro trávník resp. trávy důležité i hořčík, železo, měď, zinek mangan a bor. Z hlediska množství živin mají trávy podobné nároky na výživu jako obilniny, jen je nutné si uvědomit, že častým sekáním se v tělech rostlin odváží z pozemku většina živin pryč a je tedy nutné je opakovaným hnojením vracet zpět. Z tohoto důvodu jsou pro hnojení trávníků nejvhodnější kombinovaná hnojiva, zvláště pak je možno doporučit speciální trávníková hnojiva, která v sobě obsahují vyvážený poměr všech potřebných živin a je tak eliminováno riziko projevů deficitů či naopak nadbytku některé z potřebných živin. Jedním z těchto speciálů na trhu, které navíc mohu na základě vlastních zkušeností doporučit, je i hnojivo vyráběné naší společností – LOVOGREEN.

LOVOGREEN je speciální granulované hnojivo NPKMg 20-5-8-2 se stopovými prvky (B, Cu, Fe, Mn, Zn), určené ke hnojení trávníku o střední až vysoké intenzitě ošetřování. Vhodná kombinace dusíkaté složky zajišťuje pozvolné uvolňování dusíku v období 2 až 3 měsíců v závislosti na povětrnostních vlivech. Hnojivo je tedy vhodné i pro hnojení trávníkových ploch v pásmech hygienické ochrany vod, kde je požadavek na minimální vyplavování nitrátu do spodních vrstev půdy. Obvykle použijeme 2-3x ročně dávku 3-5 kg/100m2.

Pozor! Trávník nikdy nehnojte, když je vlhký, tj. po dešti nebo za rosy, abyste ho nepopálili. Hnojte ho pouze za sucha a následně silně zalijte.

Nezapomínejte, že výživu potřebují i další rostliny v zahradě!   

Okrasné dřeviny

Hnojivo LOVOGREEN můžete s úspěchem použít nejen pro travnaté plochy, ale ocení jej i Vaše okrasné dřeviny. Pokud Vám z podzimu zbyl ještě podzimní typ Lovogreenu (LOVOGREEN NPK 10-5-20+4MgO) sáhněte raději po něm (má vyšší obsah hořčíku a draslíku). U jarního typu volte spíše nižší doporučenou dávku.

Zelenina a ovocné stromy 

CERERIT GSH NPK 8-13-11 je nejuniverzálnější a léty osvědčené hnojivo na trhu pro zahrádkáře. Ptáte se proč? Díky unikátnímu složení, které je nastaveno přesně dle požadavku zahrádkářů. Každá plodina, ať už na poli, nebo v zahrádce, potřebuje pro vysokou, a hlavně kvalitní úrodu tři základní prvky: dusík, fosfor a draslík. Každý z těchto základních prvků má ve výživě svou roli. Jejich nepoměr způsobuje buď nízkou, nebo nekvalitní úrodu. Například kdybyste hnojili zahrádku pouze dusíkem, bude vše přerostlé, ale plody budou malé a můžou obsahovat dusičnany, které nejsou pro lidskou stravu moc dobré.  CERERIT je navíc bezchloridové hnojivo, a to zajišťuje právě tu univerzálnost.



Fosfor je základním prvkem u všech buněk. Při jeho nedostatku jsou rostliny zakrslé, fialové a někdy dokonce odumírají. Na nedostatek fosforu jsou náchylné rajčata, mrkev atd.

Draslík je odpovědný za transport vody v rostlině, ale také za pevnost rostliny a kvalitu úrody. Draslík je důležitý při tvorbě cukru v rostlině, takže je důležitý pro sladká rajčata, jahody či mrkev. Jenže zde si musíte dávat pozor. Na trhu jsou různá hnojiva a obsahují odlišné formy draslíku.

Nejběžnější a nejlevnější je draslík ve formě KCL. Zde je vázán draslík na chlór. U rostlin na zahrádce to je mnohokrát problém. Rajčata, brambory atd. nesnášejí chlór. Při použití klasického hnojiva pak dochází ke zpomalení růstu a nekrózám na listech, proto je v Cereritu draslík ve formě síranové.  A zde je další výhoda Cereritu – Síra. Síra je dnes už také důležitá. Po odsíření komínů nám z nebe nepadá a musíme ji do půdy dodávat.  Její význam je velký, a to od příjmu dusíku z půdy až po kvalitu produkce ze zahrádky. Například česnek potřebuje hodně síry na tvorbu silic, aby voněl jako česnek.

Takže pokud chcete mít kvalitní a zdravou úrodu ze své zahrádky – používejte CERERIT GSH NPK 8-13-11. Jednoduché dávkovaní 2/3 před výsevem nebo výsadbou a 1/3 pak na přihnojení během vegetace.