Moje hnojiva

Podpořte své luskoviny – vyplatí se to!

Symbióza rostlin a hlízkotvorných bakterií není pouze jednostranná, jak si většina lidí myslí. Není to pouze o tom, že rostlina dostává od bakterií, které vážou vzdušný dusík, tuto základní živinu zadarmo. Interakce je založena na vzájemné výměně metabolitů. Bakterie dodávají rostlině NH4 a rostliny zas organické kyseliny, které jsou základním stavebním prvkem všech bílkovin. Mimo organické kyseliny rostlina přes kořen dodává hlízkotvorným bakteriím také mikroprvky. Hlízkotvorné bakterie vážou vzdušný dusík přes nitrogenázový komplex, jehož hlavní složkou jsou železo, síra a molybden. Bakterie tyto mikroprvky získává výměnou od rostlin. I samotná fixace dusíku je energeticky náročná a je zde potřeba hojně fosforu. 

N2 + 8 e- + 8 H+ + 16 ATP + 16 H2O→ 2 NH3 + H2 + 16 ADP + 16 Pi

Rostlina ale musí nejprve tyto mikro a makro prvky přijmout přes kořen, aby je mohla přepracované předat dál. Je to energeticky náročné a může to být limitující faktor pro správnou tvorbu bakterií na kořeni. Paradoxem je také to, že tyto dva základní mikroprvky jsou dobře přijímané rostlinou v přesně opačném pH půdy. Železo je nejlépe přijímané v kyselém pH a molybden v zásaditém. U fosforu je to ještě složitější. Jeho příjem je nejvyšší v neutrálním prostředí. 

Právě proto jsme v Lovochemii vytvořili produkt, který je vhodný do všech oblastí. LOVOSOYA má složení přizpůsobené pro pokrytí potřeb rostlin čeledě fabaceae/bobovité - fosforem, železem, molybdenem, sírou, ale také dalšími makro a mikroprvky pro správný rozvoj. Příjem živin rostlinou přes list je energeticky nenáročný a doplní se všechny mikro a makroprvky tak, aby byl dosažen maximální úrodový potenciál.

Doporučení:

dvě aplikace LOVOSOYA v dávce 2–3 l/ha. První aplikace při dostatečné listové ploše. Druhá aplikace cca za 14 dní.