Moje hnojiva

Podpořte zimou vyčerpané porosty

Máme téměř všude za sebou regenerační hnojení (v některých regionech jsou v řepkách již II dávky dusíku), druhá polovina února se zdála být ideálním časem kdy teploty avizovaly jaro a provedené hnojení poměrně v krátké době se vizuálně začínalo projevovat. Přišel březen (aktuálně nejchladnější měsíc letošní zimy), který významně zpomalil nastartované porosty, nicméně prodlužující se den, síla slunce … zkrátka blížící se období jara je pomalu tady. Porosty v současné době kromě chladu brzdí také někde větší jinde menší sucho, ale věřím/doufám, že avizovaný déšť přijde a podpoří jarní vývoj rostlin. Nicméně pokud se podíváme do půdy zjistíme, že rostlinám je a ještě nějakou dobu bude zima „od spodu“ (viz přiložené teploty půdy), tedy zásadní příjem kořeny bude zatím pomalý. A proto je třeba podpořit (dodat energii a důležité živiny) rostliny přes list, tak abychom zpětně nastartovali rostliny a optimalizovali příjem již dodaného (či v brzké době plánovaného) dusíku. Pro toto období lze z portfolia vybrat několik vhodných hnojiv nicméně doporučujeme pro řepku aktuálně zvolit LOVOFOS v dávce 5 l/ha a při dalším zásahu pak přidat MIKROKOMPLEX v dávce 2-3 l/ha případně lépe v kombinaci s SK sol v dávce 4+1 l/ha. U pšenic je pak jasnou volbou LOVOHUMINE NP+Zn v dávce 4-5 l/ha. 

LOVOFOS

Obsažené huminové látky na bázi přepracovaných oxyhumolitů, které jsou ve vodorozpustné formě, pozitivně ovlivňují příjem živin, které hnojivo obsahuje. Kromě rychlosti jejich příjmu současně ovlivňují též jejich využití. Zlepšují účinnost fotosyntézy při nižší intenzitě světla, čímž napomáhají k vyrovnané energetické bilanci v rostlinách. Následkem toho je stimulována tvorba kořenového vlášení a dochází k lepšímu příjmu živin kořeny. Ve výsledku pak dochází k intenzivnímu růstu stonků a následně ke zvyšování hmotnosti sušiny rostlin. Menší část draslíku je ve formě humátu draselného. Tato forma draslíku je lépe využívána rostlinami. Hnojivo současně obsahuje významné množství boru. Jeho dostatečné množství mimo jiné zvyšuje odolnost proti mrazovému poškození a pozitivně ovlivňuje obsah cukrů v pletivech.

LOVOHUMINE NP+Zn

Obsažené huminové látky, které jsou ve vodorozpustné formě, pozitivně ovlivňují příjem živin, které hnojivo obsahuje. Kromě rychlosti jejich příjmu současně ovlivňují též jejich využití. Zlepšují účinnost fotosyntézy při nižší intenzitě světla, čímž napomáhají k vyrovnané energetické bilanci v rostlinách. Následkem toho je stimulována tvorba kořenového vlášení a dochází k lepšímu příjmu živin kořeny. Ve výsledku pak dochází k intenzivnímu růstu stonků a následně ke zvyšování hmotnosti sušiny rostlin. V hnojivu obsažený zinek aktivuje řadu enzymových reakcí. Je nezbytný při syntéze bílkovin a výrazně ovlivňuje metabolismus glycidů. To má ve finále dopad na dlouživý růst rostlin, proto se nedostatek zinku může projevit v podobě kadeřavostí a deformací vegetačního vrcholu rostlin. Složení hnojiva napomáhá zvyšování odolnosti rostlin tím, že rostlina snáze překonává období jarních mrazíků a přísušků.

 

Aktuální vývoj teplot  naleznete v přiloženém souboru

Galerie

Ke stažení