Moje hnojiva

Podzimní stimulace porostů – inspirace pro jaro

Mimokořenová výživa je stále častěji využívaným nástrojem v rámci efektivního pěstování rostlin a vzhledem i k aktuálním cenám hnojiv její perspektiva pro jaro 2022 významně narůstá.

Na podzim 2021 jsme si poněkolikáté vyzkoušeli její fungování v „hraničních“ podmínkách. Pokus byl aplikován v rámci polních pokusů v Radovesicích (LT) až dne 27.10. – v oblasti do té doby panovalo sucho.  V období září až říjen napadlo jen cca 15 mm srážek, které byli konečně avizovány. Předpověď se naplnila až počátkem listopadu, kdy  v několika srážkách napršelo cca 27mm. Velmi pěkně to charakterizuje křivka vlhkosti půdy (čidlo máme zakopané cca 20 cm) na přiloženém grafu. Rizikem z hlediska aplikace byly teploty, nicméně jak ukazuje zmíněný graf zejména díky nahřáté půdě rostliny fungovaly a živiny přijímaly. V jarních měsících naopak půda může působit jako chladič (inhibitor) na druhé straně je vyšší síla slunečního svitu a teploty v porostech rychle startují rostliny.       

Působení aplikované mimokořenové výživy (aplikace 27.10.2021) 

Je zřejmý pozitivní vliv na příjem a akumulaci dusíku v pletivech ošetřených rostlin. Na změně obsahu dusíku se negativně neprojevil zřeďovací efekt nárůstu sušiny rostlin. Ovlivnění bylo zřejmé již v prvním rozboru provedeném 8 dní po aplikaci hnojiva. V prvních dvou termínech byl účinek ve srovnání s kontrolou výraznější u BOROSANU Humine, v posledním termínu (29 dní po ošetření) výrazně zapůsobil rovněž MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn. Zajímavý je nárůst odběru fosforu v posledním termínu u všech variant včetně kontroly a naopak pravidelný pokles obsahu molybdenu v souvislosti s nárůstem sušiny rostlin. Zvýšení obsahu bóru, zinku a manganu je pochopitelný z hlediska obsahu těchto prvků v jednotlivých hnojivech s výjimkou prudkého poklesu hodnot u zinku a manganu v posledním odběru.  Tato skutečnost může být způsobena malými srážkami v první fázi pokusu, kdy bylo zjištěno nejen množství prvků v tkáních rostlin ale i na povrchu jejich listů. Celkově se aplikace listových hnojiv v podzimním období osvědčila.

 

Galerie