Moje hnojiva

Polní vycházky v řepce – podzim 2024

Na většině míst napříč celou republikou byly velmi nízké obsahy dusíku a také síry. Samozřejmě je to důsledek intenzivních srážek, které proplavily dusík, ale nesmíme zapomínat na to, že se proplavuje také síra. Vliv na obsah dusíku má zajisté také technologie pěstovaní (aplikace dusíku na rozklad slámy) a zaměření podniku. Podniky, které mají živočišnou výrobu na tom byly lépe.

U velikosti rostlin rozhodoval dominantně termín setí. Byly porosty seté už v červenci, které byly přerostlé a byla tam nutnost intenzivní regulace, ale také porosty seté po 20. srpnu, které byly ve fázi 4 až 6 listů.  Analýzy rostlin ukázaly deficity jak makro tak mikro prvků a bylo to individuální podle technologií, které daný podnik používal. Samozřejmě v porostech, kde bylo použito startovací hnojivo na tom byly porosty podstatně lépe. 

Rozbory rostlin na mikroprvky vykazovaly na většině vzorků opět deficitní bór, ale také mangan nebo hořčík.  U bóru se většina odborníků shodla, že tenhle mikroprvek musí být do řepky aplikován i v nízkých dávkách pravidelně. Zaznělo také, že si mají zemědělci všímat v jaké formě bór aplikují. Kyselina boritá, která je v některých hnojivech určených pro mimokořenovou výživu - je listem prakticky nepřijatelná, a tak aplikace ztrácí smysl. 

Doporučení 

Zajímavým produktem, kterým si dokážete takzvaně vyřešit veškeré deficity je LOVOSOYA. Ta byla navržena hlavně pro rostliny čeledě Fabacea, jenže svým unikátním (vysoký obsah mikroprvků s makroprvky ) složením je univerzálním produktem do všech plodin.  

Doporučení  LOVOSOYA 3l/ha + 1 l/ha BOROSAN Humine.