Postřehy z polí – řepka

Pondělí • 17. 3. 2025
Už dlouhou dobu probíhá diskuse, zda je vhodnější pro regenerační hnojení zvolit nitráty nebo močovinu případně některé z NS hnojiv (DASA, Lovogran). A nedávné mrazy tuto diskusi ještě zintenzivnili.
V rámci našich pokusů se nám letos podařilo na Chrudimsku provést časné regenerační hnojení a jedna skupina pokusů je věnována právě problematice forem dusíku při regeneračním hnojení. Souhrn jak se jednotlivé varianty vyrovnaly s nedávnými mrazy najdete v příloze. Pro ty, co nemají čas studovat fotky, nabízím stručné hodnocení - všechny varianty, aťje to močovina, LAD 27, nebo DASA byly poškozené mrazem víceméně shodně (většina listové plochy omrzla, zůstalo jen nezasažené srdíčko a v současnosti pozorujeme rozvoj nové zeleně). Podle možností budeme dále porosty sledovat a přidávat další fotky a informace v čase vč. finálního výnosového zhodnocení.
Podle doposud provedených rozborů rostlin je kromě bóru častý deficit také draslíku, což může vést jednak k horšímu snášení deficitu vody, ale především při případných dalších mrazech budou rostliny více náchylné k poškození.
Doporučení
Doporučujeme aplikovat listová hnojiva, která zajistí využití doposud aplikovaných živin a posílí celkovou vitalitu a odolnost rostlin. K dispozici aktuálně máte z potfolia Lovochemie několik možností:
1) Zdravé silné porosty - LOVOFOS – 5 l/ha s možností přidat 1 l bóru (BOROSAN Humine)
2) Zdravé porosty, s potřebou posílit fungicidní efekt (popř. fungicid už byl, bude později) – SK sol (případně Lovohumine K) + BOROSAN Humine (Forte) – 5+1 l/ha
tajný TIP – kombinace s výraznějším obsahem mikroprvků) – LOVOSOYA + BOROSAN Humine 3+1 l/ha
V případě aplikace insekticidů nezapomínejte na okyselení postřikové jíchy – lze efektivně využít i silně kyselé hnojivo MIKROKOMPLEX Mn-Zn-Cu v dávce 1 l/ha.