Rychlé zprávy z řepkových porostů
Pátek • 4. 10. 2024
V minulém týdnu jsme odstartovali tradiční podzimní cyklus polních vycházek do řepkových porostů – proti loňské sezoně nevidíme zásadní odrůdové rozdíly při vzcházení porostů. Porosty seté cca do 19-20.8. jsou většinou dobré (velmi dobré) a řeší se regulace.Porosty seté po tomto termínu jsou slabší, často nevyrovnané (etapovité vzcházení).
Dřepčík letos zásadní problémy nezpůsobil, lokálně zlobila pilatka; výskyt poškození kořenů květilkou je výrazně nižší než v předchozích letech. Rýsující se problém s hrabošem na většině území vyřešila „velká voda“, nicméně v lokalitách na západ od Prahy (srážky v rámci „povodní“ jen cca do 60 mm) nebezpečí stále hrozí. Letos slabá účinnost preemergentních herbicidních ošetření – většina prošla „opravnou aplikací“ (nejčastěji Belcar, Galera podzim). Na většině lokalit byl zaznamenán poměrně silný tlak mšic (proti předchozímu roku výrazně dřívější nástup – zřejmě souvisí s dřívější sklizní kukuřic), přesto lze konstatovat, že se zatím daří držet „škůdce na uzdě“.
Pravděpodobně zásadním problémem letošního podzimu může být zdravotní a výživný stav porostů. Z hlediska zdravotního stavu jsou předpoklady pro rozvoj chorob (Phoma a další) i když ne vždy je nutno investovat do násobné fungicidní ochrany a lze efektivně řešit s využitím vedlejších účinků mimokořenové výživy (síra, měď – SK sol, Lovohumine K, Lovosur případně Kuprosol). Provedené rozbory půd ukazují na velmi nízkou zásobu dusíku v půdě (a pravděpodobně i síry – je podobně proplavitelná, ale zatím nemáme výsledky z laboratoře; budeme vás informovat později). Podobně je na tom i důležitý prvek pro zimuvzdornost – bor – pohyblivý (vyplavitelný) prvek – bohužel rozbory půd na tento prvek neprovádíme, nicméně provedené listové analýzy na většině lokalit jasně ukazují výrazný deficit. Přesto řada porostů viditelně signalizuje, že „pouze“ mimokořenová výživa stačit nebude a bude nutno výrazněji využít podzimní hnojení dusíkem (+ sírou) – pro řadu lokalit budou letos nejlepší volbou „sírany“ – LOVOGRAN B (síran s borem), LOVOGRAN IN (síran s inhibitorem nitrifikace) či stále novinka ZENFERT NS 13-29 (síran se zeolitem). Výhodou použití tohoto hnojiva je poměrně výrazná dotace zeolitu do půdního profilu, který napomůže udržet vodou narušenou půdní strukturu a zlepší hospodaření s živinami.
Na některých porostech je potřeba hnojení patrná pouhým okem. Doporučujeme okamžitou aplikaci LOVOHUMINE NP+Zn + BOROSAN Forte – 4+1L/ha a následná aplikace hnojiva ZENFERT NS 13-29 v dávce 300 kg/ha