Stav pšenic v květnu
Čtvrtek • 4. 5. 2023
Dubnové nízké teploty a dostatek srážek srovnaly u pšenic odnože na sílu hlavního stébla. Rostliny odčerpaly značné množství živin z půdy a pokud jste neprovedli produkční hnojení, je v některých lokalitách a ranních odrůdách už 5 minut po 12. U raných pšenic na jižní Moravě jsme za fází BBCH 33. Zde už je na čase plánovat kvalitativní dohnojení. Čím pomalejší dusík, tím spíš musí být aplikován.
Pokud jste do této doby nepoužili hnojiva s obsahem síry, hrozí velký deficit tohoto prvku a bude limitujícím faktorem jak při výnose, tak kvalitě vaší produkce. Menší deficity síry v rostlinách lze řešit i mimokořenovou výživou, a to nejlépe ve formě thiosíranu. Výhodou této aplikace je vedlejší účinek na zdravotní stav.
V této fázi vývoje pšenice stoupá potřeba draslíku na zpevnění pletiv a potřeba mikroprvků. Nejlepším ukazatelem výživového stavu je anorganický rozbor rostlin.
Doporučení:
V případě produkčního dohnojení porostu použít hnojiva s obsahem síry.
Pro mimokořenovou výživu a vyrovnání výživového stavu:
MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn v dávce 2l/ha
Doplnění mikroprvků pro správný vývoj rostliny a hlavně klasu.
LOVOHUMINE K (obsahuje thiosíran) v dávce 5 l/ha
Vyrovnání výživového stavu a doplnění makroprvků dusíku a fosforu, ale hlavně draslíku z části ve formě humátu draselného, který je rychle přijatelný pro rostlinu. Hnojivo obsahuje také síru v thiosíranové formě.
SK sol v dávce 1–1,6l/ha
Nejkoncentrovanější kapalné, draselné hnojivo s vysokým obsahem síry v thiosíranové formě.