Minerální hnojiva se zeolity průkazně zvyšují výnos řepy
Pondělí • 13. 3. 2023
Podmínky pro pěstování cukrové řepy se v posledním období rychle mění. A to nejen díky změnám v legislativě, ale především s ohledem na vliv ročníku, průběh počasí i půdní podmínky. Pro zajištění rentability pěstování cukrovky je důležité jednotlivé faktory správně vyhodnotit a podpořit tvorbu výnosu výběrem vhodných hnojiv.
Příspěvkem k lepšímu hospodaření s vodou a živinami jsou minerální hnojiva se zeolity, které lze úspěšně využít právě při pěstování cukrovky. Zejména v horších podmínkách se význam zeolitů zvyšuje. Toto potvrzují výsledky polních pokusů Řepařského institutu spol. s r.o., které byly založeny na lokalitách Bezno a Bylany v roce 2022. Na obou stanovištích byl hodnocen vliv hnojiv z výroby Lovochemie na výnos, cukernatost a další významné parametry.
Na lokalitě Bezno, která vykazovala nižší obsah živin v půdě (P, K, Mg, Ca, B, Nmin) byl dosažen nejvyšší výnos na variantě s aplikací hnojiva ZENFERT 24 N. Po přepočtu na 16% cukernatost byl na této variantě dosažen výnos bulev 95,3 t/ha, což bylo o 13 % více než na variantě s hnojivem LAV při stejné dávce dusíku (75 kg/ha). Vyšší výnos (o 13 %) oproti variantě LAV byl také dosažen po aplikaci hnojiva se sírou a bórem (DASA 26 N+13S+0,3 B). Na lokalitě Bylany s vyšším obsahem živin v půdě, byly dosaženy vyrovnané vysoké výnosy bulev na všech hnojených variantách (105-109 t/ha při cukernatosti nad 18 %).
Z výsledků je patrné, že vhodná volba moderních hnojiv se vyplatí pro dosažení vysokých výnosů bulev při požadované cukernatosti. Zeolity v minerálních hnojivech přispívají k lepšímu hospodaření se živinami (především N, ale také P, K i S) a při jejich opakované aplikaci je také lépe využívána voda. Hnojiva se zeolity jsou doporučena pro hnojení před setím, při setí (pod patu) i k přihnojení. Pro základní hnojení je důležité využít hnojiva se sírou, a to vícesložkové granulované hnojivo ZEORIT NPK 8-10-10+9S, na půdách s dobrým obsahem základních živin (P, K) hnojivo ZENFERT NS 13-29. Pro přihnojení dusíkem je nejvhodnějším hnojivem ZENFERT 24 N, ve kterém je zastoupen stejný podíl amonné a nitrátové formy dusíku (12 % + 12 %). Všechna uvedená hnojiva obsahují 30 % zeolitu.