Úspěch začíná při zakládání porostu
Pátek • 21. 7. 2023
Ozimá řepka je dlouhodobě jednou z nejpěstovanějších olejnin na polích nejen v České republice, ale můžeme říct i v celé Evropě. I přes propad na komoditní burze je jedna z ekonomicky rentabilních plodin na našich polích. V posledním desetiletí se systém pěstovaní posunul mílovými kroky. Každým rokem přibývají desítky nových a výkonnějších odrůd řepky. Z liniových odrůd se přešlo převážně na hybridní řepky. Nové hybridy řepky jsou výkonné, ale i přesto je jejich výnosový průměr v České republice dost nízký a ani zdaleka nedosahují mnohokrát výnosů deklarovaných při uznávání odrůdy.
Výživa je základ
Největší rezervy v pěstovaní řepky olejky jsou momentálně ve výživě. Pojem výživa je při všech polních plodinách rozdělen na dvě základní skupiny. Na skupinu výživa půdy a výživa rostliny. Výživa rostlin je klasické přijímání látek přes kořen rostliny a mimokořenová výživa přes listovou kutikulu. Půdy v České republice, kde není živočišná výroba, jsou dlouhodobě v deficitu živin s možným poklesem půdní reakce. Víc než 1/4 půd v České republice má velmi nízký obsah fosforu. Pojem zásobní hnojení fosforem a draslíkem se vytratil ze slovníku zemědělců. V poslední době se hodně objevuje pojem bilance živin v půdě. Pojem bilance živin hodnotí rozdíl v přísunu a odběru živin sklízenou biomasou a následné doplnění odebraných živin či už v organických hnojivech nebo minerálních. V oblastech s nízkým obsahem vápníku a nízkém PH půdy by mělo být standardem vápnění.
Hnojení na podporu rozkladu slámy
Řepka má 2–3krát vyšší požadavky na živiny než obilniny a od toho je nutné následně nastavit správný management výživy. Ozimá řepka je náročná na obsah živin v půdě a také na půdní reakci. Má ráda neutrální až mírně alkalickou půdu. Při kyselém pH půdy se výrazně snižuje výnosový potenciál až k ekonomické nerentabilitě. Na to by se mělo myslet před zakládáním porostu. Při správném zakládání porostu je potřeba také udělat bilanci dusíku. Mnoho podniků dnes už nemá živočišnou výrobu, a tak zůstává sláma rozdrcená na poli. Zde může dojít k nevhodnému poměru C : N. Správný poměr 20 C : 30 N podporuje mikrobiální činnost v půdě a správný rozklad posklizňových zbytků v půdě. Hnojení na podporu rozklady slámy je jedno z opatření, které je po vápnění v kyselých půdách nejdůležitějším agrotechnickým zásahem před zakládáním porostu řepky. Dávka dusíku by se měla pohybovat v rozmezí 8–15 kg čistého dusíku na 1 t slámy. Zde platí pravidlo: čím horší půda nebo sušší oblast, tím je vyšší dávka dusíku. Nejvhodnější forma pro půdní mikroflóru je dusík především v amonné formě, a proto je nutné používat hnojiva s touto formou (LOVOGRAN, LOVODAM apod.). Při použití inhibitorů nitrifikace ještě zvýší efektivnost (LOVOGRAN IN, PIADIN® neo). PIADIN® neoje vhodné taky přidávat do kejdy nebo digestátu při aplikaci na posklizňové zbytky.
Nezapomeňte na fosfor, síru a mikroelementy
V této době je také dobře aplikovat fosfor a draslík do zásoby v půdě nebo vyrovnaní bilance živin. Řepka je náročná především na fosfor, draslík, síru. Řepka je jedna z mála plodin, která větší část fosforu lokalizuje ve své produkci, a proto je na hnojení fosforem hodně náročná. Potřeba fosforu je 20–25 kg na 1 t produkce a z pole se odveze v 1 t semene asi 15 kg. Nedostatek přijatelného fosforu u řepky má za následek nejen snížení produkce, ale také její kvalitu, potažmo olejnatost. Fosfor přímo ovlivňuje tvorbu kořenového systému, a tak nepřímo ovlivňuje příjem ostatních živin z půdy. Má základní vliv na energetickou a stavební funkci rostliny. Jeho deficit má vliv na tvorbu květenství a následné redukci počtu semen v šešuli.
Síra by měla být přístupná pro řepku hned od počátku růstu. Je důležitá v řadě enzymatických procesů v rostlině. Je potřebná při přeměně nitrátového dusíku a tvorbu aminokyselin. Deficit síry má za následek snížení fotosyntetické asimilace a snižuje tvorbu cukrů. Startovací hnojiva Startovací hnojiva z produkce Lovochemie, a. s. jsou navržená tak, aby pokryly počáteční potřebu živin. Základem úspěchu u aplikace startovacích hnojiv je jejich aplikace při setí „pod patu“ nebo ještě kombinace „pod patu a do depa“.
Z širokého portfolia hnojiv z produkce Lovochemie, a. s. jsou vhodné na startovací hnojení zejména LOVOSTART GSH NP 6-28+7S a také hnojiva z řady ZEORIT. LOVOSTART GSH NP 6-28+7S je speciální hnojivo se stopovými prvky a přídavkem humátů, které bylo prověřeno s velmi dobrými výsledky nejen v pokusech na výzkumných pracovištích, ale hlavně v praxi u úspěšných pěstitelů řepky. Hnojivo obsahuje 6 % dusíku v amonné formě, která podporuje rozvoj kořenové soustavy. Obsah dusíku je nastaven tak, aby nebyl vysoký a hnojivo bylo možné použít i u podniků, které mají živočišnou výrobu nebo bioplynovou stanici a jsou limitovány nitrátovou směrnici. LOVOSTART GSH NP 6-28+7S obsahuje 28 % fosforu, který je z 96 % vodorozpustný a vodorozpustnou síru 7 %. Společně s působením vodorozpustné síry a fosforu dochází k další stimulaci činnosti kořenové soustavy a následně k lepšímu využití živin obsažených v hnojivu i v půdním prostředí. Synergie živin je podporována působením vápníku (11 %), hořčíku (2 %), což ocení především pěstitelé v oblastech s kyselými až neutrálními půdami.
Výrazný pozitivní vliv má přítomnost řada mikroelementů. Nejhlavnější je samozřejmě bór. Bór je nezastupitelný ve výživě řepky. Má významnou funkci při tvorbě a transportu sacharidů, které pozitivně ovlivňují přezimování porostu. Na neutrálních až zásaditých půdách je důležitý obsah manganu a zinku podílejících se na metabolismu dusíku, syntéze proteinů a enzymatických procesech v rostlině. Významnou inovací je přidání vodorozpustných humátů do receptury hnojiva. Jejich mnohostranné působení podporuje zvýšení propustnosti buněčných membrán při klíčení semen a tím zlepšení transportu živin. Pomáhají urychlovat biologické procesy v rostlinách, zlepšují využití dusíku a snižují obsah nitrátů v pletivech. To má v konečném důsledku pozitivní vliv na odolnost rostlin a zlepšení přezimování. Přínos hnojiva byl potvrzen během minulých let na všech lokalitách České republiky. LOVOSTART GSH NP 6-28+7S se stopovými prvky a přídavkem humátů zvyšuje hmotnost kořene i průměr kořenového krčku a následně to potvrzuje výnos semene a hlavně kvalitu – olejnatost. Dávka hnojiva se pohybuje od 130 do 250 kg/ha v závislosti na použité technologii aplikace.
Novinkou z produkce Lovochemie, a. s. jsou hnojiva řady ZEORIT. Pro startovací hnojení ozimé řepky jsou k dispozici dva produkty. ZEORIT NPK 8-10-10+9S vícesložkové granulované NPK hnojivo s obsahem síry, vápníku a přírodního zeolitu. Druhým hnojivem je ZEORIT NPK 7-5- 10+9,5S+ 0,1 Zn, kde je ještě přidán zinek. Zinek je jeden ze čtyř základních makroprvků (bór, mangan, zinek a molybden), které řepka potřebuje. Hnojiva ZEORIT mají podstatně víc benefitů. Největším benefitem je obsah minerálu zeolit. Zeolit pozitivně ovlivňuje fyzikální a chemické vlastnosti půd, a to hlavně při jeho dlouhodobém opakovaném používání. Po aplikaci hnojiv Zeorit minerál zeolit zůstává v půdě a stává se její součástí.
Zeolit v půdě:
- poutá vodu a postupně ji uvolňuje pro rostliny, čímž zlepšuje hospodaření s vodou ve všech oblastech v obdobích s nerovnoměrným rozložením srážek,
- stává se složkou půdního sorpčního komplexu, a tím zvyšuje sorpční kapacitu půd (zejména lehkých),
- zvyšuje využití fosforu a síry z půdy a aplikovaných hnojiv,
- poutá rizikové prvky (Cd, Pb, Cr aj.), čímž omezuje jejich příjem rostlinami, především v podmínkách zvýšené mobility rizikových prvků (např. na kyselých půdách),
- váže amonný dusík a zpomaluje jeho přeměny nitrifikací. Hnojivo je proto vhodné i pro podzimní hnojení, jelikož dochází ke snížení ztrát dusíku do atmosféry i podzemních vod,
- zlepšuje půdní strukturu,
- zlepšuje vodní a vzdušný režim těžkých půd.
Doporučené dávkovaní hnojiv Zeorit je od 200 kg do 400 kg/ha. Záleží na zásobě živin v půdě.
I přes nepříznivou aktuální situaci je třeba myslet do budoucna a nezapomínat na to, že základním výrobním prostředkem je pro zemědělce stále půda. O půdu se ale musíme starat co nejlépe, abychom využili její potenciál naplno.