Rychlá regenerace ozimů je základem pro dobrý výnos
Pátek • 23. 2. 2024
Jarní regenerace je pro ozimé plodiny důležité období před intenzivním růstem. Rostliny obnovují kořenové vlášení, které je nejaktivnějším místem příjmu živin z půdy. Důležité je také prodlužování a větvení kořenů. Jejich růst je úzce spojen s nadzemní biomasou, ve které je důležité co nejdříve obnovit produkci a transport asimilátů. V letošním roce bude mít velký význam mimokořenová výživa.
Řepka ozimá
Pro ozimou řepku je mohutný a aktivní kořen důležitým orgánem nejen pro dlouživý růst, ale také pro kvetení a následnou tvorbu šešulí i semen, kdy se naplňuje výnosový potenciál řepky. Významnou složkou výnosového potenciálu je také počet větví. Jejich dělivá pletiva se zakládají pod listy. Proto je důležitá jejich jarní obnova a tvorba nových listů ještě před prodlužováním dne, kdy se řepka začne „vytahovat“. Počet listů a jejich velikost jsou také důležitými faktory pro účinnou fotosyntézu. Listy proto musí být zdravé. Při jarní obnově listů a jejich dalším růstu se proto rostliny řepky neobejdou bez bóru (B). Tento mikroprvek zpevňuje buněčné stěny, stabilizuje pletiva a zvyšuje odolnost rostlin. Bóru je však ve většině půd ČR nízký obsah. Pouze na alkalických půdách je zjišťován vyšší obsah, avšak při vyšším pH je biodostupnost B nízká. V letošním roce je obsah přístupného bóru ještě snížen mokrou zimou.
Mezi první vstupy do řepky by proto mělo patřit hnojení listovými hnojivy s bórem. Ideální je Borosan Humine s velmi dobře přístupnou formou B přes listy v podobě boretanolaminu. Součástí hnojiva jsou huminové látky, které prodlužují dobu působení hnojiva a příznivě ovlivňují tvorbu organických látek, asimilátů a celkově stimulují růst rostlin. Bór významně zlepšuje transport asimilátů z listů do kořenů a urychluje jejich růst. Mezi nadzemní biomasou a kořeny je pro řepku tento vzájemný efekt velice důležitý (zvýšená tvorba asimilátů-rychlý transport do kořenů- růst kořenů-větší příjem živin a vody-zvýšený růst nadzemní biomasy).
Pro stabilizaci buněčných stěn, správnou funkci buněčných membrán membrán a růst kořenového vlášení je také důležitou živinou vápník (Ca). Pro další jarní vstupy proto doporučujeme listové hnojivo Lovo CaN s vodorozpustným Ca a rychle přijatelnou nitrátovou formou dusíku. Vápník má také značný vliv na průběh opylování, což řepka ocení během kvetení.
Pšenice ozimá
Rostliny ozimé pšenice budou pro regeneraci vyžadovat doplnění fosforu (P). Hnojení na povrch půdy je však málo účinné z důvodu slabé mobility P a omezenému příjmu přes poškozené kořeny v mokré půdě. Pro regeneraci nadzemní biomasy i kořenů bude nejúčinnější mimokořenová výživa. Fosfor je důležitý pro průběh fotosyntézy, tvorbu a transport asimilátů, energetický metabolizmus rostlin, příjem živin a jejich využití rostlinami. Velice důležitý je při přeměnách dusíku. Proto doporučujeme nastartovat porosty listovým hnojivem Lovohumine NP+Zn nebo na lehkých půdách listovým hnojivem Lovofos (NPK, B + ostatní mikroprvky, huminové látky). Než bude intenzivněji přijímán dusík z půdy, využijte pro ozimou řepku i pšenici speciální listové hnojivo Lovospeed (24 % N, S, Mg, mikroprvky). Jeho aplikací podpoříte tvorbu listů a průběh fotosyntézy.