Moje hnojiva

Doporučení agronoma

S ohledem na předcházející nadprůměrně velmi teplé počasí, které bylo již od února, v průběhu března i v dubnu, urychlily keře révy (obdobně jako jiná vegetace) svůj růst. Studené proudění doplněné dlouhotrvajícími nočními mrazy proto snadno poškodilo rašící letorosty a v letošním roce především vyvíjející se listy a květenství letorostů z hlavního očka, které představuje nejvyšší potenciální plodnost, velikost hroznů a bobulí. Je však také nejcitlivější na poškození mrazy. Největší škody byly v Čechách, kde došlo pomrznutí révy vinné z 85–100 %, k poškození došlo i na Moravě.

OBNOVENÍ VEGETACE Z VEDLEJŠÍCH A SPÍCÍCH OČEK

Jelikož mráz poškodil především „hlavní“ letorosty, začaly postupně rašit vedlejší očka. Letorosty, které se z nich vytváří jsou také plodné, avšak počet květenství na letorostu může být nižší, hrozny a bobule menší. Silné a vitální letorosty vyrůstají také ze spících oček na starém dřevě. I na těchto letorostech může být květenství. V rámci prací ve vinohradu je však potřeba ponechat jenom některé z letorostů, aby se keře výrazně nezahušťovaly. Současný průběh počasí obnově vegetace spíše pomáhá, jelikož jsou opět častěji vyšší teploty a průběžně přicházejí i srážky. Hlavní faktor ovlivňující růst letorostů je však teplota. Pro révu jsou příznivé teplé dny i relativně teplé noci, kdy přírůstky letorostů mohou představovat i několik centimetrů délky za den.

V každém případě réva vinná nyní potřebuje podpořit ve svém růstu. Nejvhodnějším a nejrychlejším řešením je aplikace živin „na list“, spolu s vhodnými látkami s biostimulačním působením. Jak a čím? Přečtěte si nové Doporučení agronoma v příloze

 

Ke stažení