Nastává čas hnojit řepku
Středa • 11. 9. 2024
Aktuální srážky budou působit jako „živá voda“ a dopřejí další rozvoj porostům po dlouho trvajícím období sucha. Porosty se většinou nachází ve fázi 2-4 pravých listů (BBCH 12-14), tedy blíží se čas aplikace foliární výživy. Rostliny pro tuto aplikaci by měli mít dostatečnou listovou plochu (min. 4-5 pravých listů (BBCH 15-19) a netrpět stresem. Cílem je připravit rostliny na zimu – podpořit výživný a zdravotní stav, růst kořenů. Doporučujeme doplňovat především bor (BOROSAN Humine / Forte; Lovofos). U později setých (slabší, mezerovitě vzešlé) porostů podpořit růst komplexními hnojivy (Lovofos, Lovohumine N, Lovohumine NP+Zn, FERTIGREEN Kombi NPK 7-7-5), naopak u silných porostů podporovat spíše zdravotní stav (MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn, SK sol, Lovohumine K …). Blíží se také období pro kontrolní odběry půd a rostlin, které rozhodnou o případných dalších zásazích, zvláště důležité u těch co nestihli „letní“ aplikace (rozklad slámy, základní hnojení, hnojení pod patu) . Vždy při nových kombinacích (a mohou to být i nové šarže téhož přípravku) provádět „míchací zkoušky“ a upravovat tvrdost a pH vody (postřikové jíchy) např. přípravkem Lovostabil.
Konkrétní doporučení pro Vaši lokalitu (pozemek, plodinu) žádejte u svých dodavatelů hnojiv (POR) případně u vyškolených poradců Oseva Bzenec.
Náš TYP: LOVOSUR + BOROSAN Forte / Humine 5+2 l/ha případně na plochách s deficitem či horším příjmem molybdenu (kyselé půdy) doplnit + 1 l/ha MOLYSOLu
LOVOSUR
Hnojivo obsahuje 15% dusíku a 22% síry. Je zajímavou alternativou ve strategii omezení rozvoje patogenních organizmů střídáním postřiků s různým pH aplikační kapaliny vzhledem k tomu, že pH ředěného roztoku (1:5) je 7-9. Síra je obsažena v thiosíranové formě a doprovodným účinkem této formy síry je zvýšení odolnosti rostlin proti houbovým onemocněním a některým savým škůdcům. Princip působení spočívá v tom, že při aplikaci thiosíranu – v tomto případě thiosíranu amonného – dochází k rozkladu aktivní látky na síran a elementární síru. Síran slouží k bezprostřední výživě rostliny zatím co thiosíranová forma dokáže omezit rozvoj řady houbových chorob a populace roztočů o 60-80%. Aplikace LOVOSURu nemůže sama o sobě nahradit prostředky chemické ochrany rostlin, avšak může zásadně zvýšit jejich účinnost.
BOROSAN Forte
bsahuje 11 % boru ve formě borethanolaminu. Používá se k preventivnímu nebo kurativnímu odstraňování nedostatku využitelného boru v rostlinách. Při kurativní aplikaci formou postřiku na list odstraňuje fyziologické anomálie způsobené nedostatkem tohoto prvku v rostlině. Preventivně se aplikuje do porostů na stanovištích s vysokým deficitem boru, na půdách s neutrální až alkalickou reakcí a vysokým obsahem vápníku. Preventivní aplikaci lze též doporučit také u kultur náročných na potřebu boru. K takto náročným plodinám patří: řepka, mák, slunečnice, cukrová řepa, krmná řepa, ovoce, zelenina, okrasné květiny. BOROSAN Forte je možné aplikovat po celou dobu vegetace. K prvnímu použití je doporučován začátkem vegetace po vytvoření dostatečné listové plochy. V tomto období je výrazné synergické působení boru s fosforem, sírou a hořčíkem. Od této doby lze hnojivo aplikovat ve 14 denních intervalech podle potřeby zjištěné nejlépe anorganickým rozborem rostlin. Vzhledem k omezené pohyblivosti boru v rostlině je možné celkovou dávku boru rozdělit do několika dílčích aplikací. V době kvetení působí hnojivo příznivě na prorůstání pylové láčky a tím i na tvorbu semen a plodů. V těchto případech se aplikace provádí před nebo po odkvětu. Používá se v dávkách 1-3 l koncentrátu na ha ve čtrnáctidenních intervalech. Pro aplikaci platí obecné zásady pro foliární výživu rostlin, tj. nejvhodnější doba pro aplikaci je za vyšší relativní vlhkosti a nižších teplotách v ranních hodinách nebo při zatažené obloze.
BOROSAN Humine (plnohodnotná alternativa k B. Forte)
obsahuje 8 % bóru (B) ve formě borethanolaminu a přídavek plně rozpustných bioaktivních humínových látek na bázi oxyhumolitů. Používá se k preventivnímu nebo kurativnímu odstraňování nedostatku využitelného boru v rostlinách a jako prevence vůči stresovým podmínkám (sucho, mráz, předávkování chemikáliemi). Stimuluje tvorbu kořenového vlášení, zpevňuje buněčné stěny, zlepšuje využití dusíku a podporuje tvorbu cytokyninů. U ozimé řepky podporuje přesun zásobních látek do kořene a zlepšuje její zimovzdornost. Forma bóru a přítomnost přirozených humínových látek má za následek vysokou přijatelnost a vstřebávání boru. Kromě rychlosti příjmu bóru a případně dalších živin humínové látky současně pozitivně ovlivňují jejich využití rostlinami. Zlepšují účinnost fotosyntézy při nižší intenzitě světla, čímž napomáhají k vyrovnané energetické bilanci v rostlinách. Následkem toho je stimulována tvorba kořenového vlášení a dochází k lepšímu příjmu živin kořeny. Významné je rovněž synergické působení boru, fosforu, síry a hořčíku na rozvoj kořenové soustavy. Ve výsledku pak dochází k intenzivnímu růstu a následně ke zvyšování hmotnosti sušiny rostlin. Při kurativní aplikaci formou postřiku na list odstraňuje fyziologické anomálie způsobené nedostatkem boru v rostlině. Preventivně se aplikuje do porostů na stanovištích s vysokým deficitem boru a u plodin náročných na bor. K takto náročným plodinám patří: řepka, mák, slunečnice, sója, cukrová řepa, krmná řepa, jádrové ovoce, vinná réva, zelenina i květiny. Obvyklá dávka se pohybuje v rozmezí 2-3 l/ha. Podle výživného stavu rostlin je možné chybějící bor doplnit dalším postřikem. Vzhledem k tomu, že bor je v rostlině omezeně pohyblivý a z půdy je stejně jako síra vyplavován, je vhodné celkovou dávku boru rozdělit do několika dělených aplikací. Například u řepky ozimé jde modelově o podzimní aplikaci na podporu přezimování, jarní regeneraci a aplikaci před nebo po odkvětu.
MOLYSOL
čiré bezbarvé kapalné hnojivo obsahující 4 % molybdenu. Mezi náročné plodiny na molybden patří řepka, brukvovité zeleniny, slunečnice a zejména bobovité plodiny, které mají schopnost poutat vzdušný dusík jako je hrách, bob, jetel, vojtěška a další. Při nedostatku molybdenu klesá výrazně intenzita fixace vzdušného dusíku. Příjem molybdenu je podporován přítomností nitrátů a na rozdíl od jiných mikroprvků je lépe přijímán na půdách s neutrální až zásaditou půdní reakcí. Nejvhodnější použití hnojiva je na začátku vegetace po olistnění kultur. Další aplikace provádíme v průběhu vegetace. Aplikuje se v dávkách 1 až 2 litry koncentrátu na hektar, minimálně ve 300 litrech vody. Lze provést i jedno následné ošetření v závislosti na výživném stavu porostu. Pro aplikaci platí obecné zásady foliární výživy rostlin, tj. nejvhodnější doba pro aplikaci je za vyšší relativní vlhkosti a nižších teplotách.