Moje hnojiva

Podzimní prodejní akce na listová hnojiva končí

Kdo chce ještě před koncem roku se připravit na jaro má možnost využít podzimní akce (viz níže přiložený leták) na nákup listových hnojiv a inhibitorů z portfolia Lovochemie. Z širokého portfolia si u nás vybere doslova každý, nicméně inspirovat Vás mohou i statistiky prodejů – mezi nejprodávanější přípravky patří: BOROSAN Forte (Humine), LOVOSPEEED, MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn a FERTIGREEN Kombi NPK 7-7-5.  Pro jarní aplikace se dále určitě hodí mít na skladě některý s thiosíranových hnojiv (LOVOSUR, LOVOHUMINE K, SK sol, LOVOSPEEED), nebo alespoň některého zástupce komplexních hnojiv - již zmíněný FERTIGREEN Kombi NPK 7-7-5 či LOVOFOS, LOVOHUMINE Nnaším tajným tipem je hnojivo LOVOSOYA (i přes „zavádějící“ název je to univerzální hnojivo s vysokým obsahem mikroprvků). Pro podporu kořenů a jarní start rostlin doporučujeme LOVOHUMINE NP+Zn. Chybět by neměli ani zástupci stabilizátorů hnojiv – SLOWUREA (inhibitor ureázy) a PIADIN neo (inhibitor nitrifikace).

BOROSAN Forte

Osvědčené listové hnojivo s vysokým obsahem bóru 11 % (150 g/l) v dobře přijatelné organické formě. Používá se k preventivnímu nebo kurativnímu odstranění nedostatku využitelného bóru v rostlinách. Preventivní aplikaci lze doporučit u plodin náročných na bór, jako je řepka, mák, slunečnice, řepa, ovoce apod. a na stanovištích s nedostatkem bóru (zásadité písčité půdy). Aplikuje se zejména v podzimním, ale i jarním období.

BOROSAN Humine  

Obsahuje 8 % bóru (B) ve formě borethanolaminu a přídavek plně rozpustných bioaktivních huminových látek na bázi oxyhumolitů. Používá se k preventivnímu nebo kurativnímu odstraňování nedostatku využitelného boru v rostlinách a jako prevence vůči stresovým podmínkám (sucho, mráz, předávkování chemikáliemi). Stimuluje tvorbu kořenového vlášení, zpevňuje buněčné stěny, zlepšuje využití dusíku a podporuje tvorbu cytokininů. U ozimé řepky podporuje přesun zásobních látek do kořene a zlepšuje její zimovzdornost. Forma bóru a přítomnost přirozených huminových látek má za následek vysokou přijatelnost a vstřebávání bóru. Kromě rychlosti příjmu bóru a případně dalších živin, huminové látky současně pozitivně ovlivňují jejich využití rostlinami. Zlepšují účinnost fotosyntézy při nižší intenzitě světla, čímž napomáhají k vyrovnané energetické bilanci v rostlinách. Následkem toho je stimulována tvorba kořenového vlášení a dochází k lepšímu příjmu živin kořeny. Významné je rovněž synergické působení bóru, fosforu, síry a hořčíku na rozvoj kořenové soustavy. Ve výsledku pak dochází k intenzivnímu růstu a následně ke zvyšování hmotnosti sušiny rostlin. Při kurativní aplikaci formou postřiku na list odstraňuje fyziologické anomálie způsobené nedostatkem bóru v rostlině. Preventivně se aplikuje do porostů na stanovištích s vysokým deficitem bóru a u plodin náročných na bór. K takto náročným plodinám patří: řepka, mák, slunečnice, sója, cukrová řepa, krmná řepa, jádrové ovoce, vinná réva, zelenina i květiny. Obvyklá dávka se pohybuje v rozmezí 1-3 l/ha. Podle výživného stavu rostlin je možné chybějící bór doplnit dalším postřikem. Vzhledem k tomu, že bór je v rostlině omezeně pohyblivý a z půdy je stejně jako síra vyplavován, je vhodné celkovou dávku bóru rozdělit do několika dělených aplikací. Například u řepky ozimé jde modelově o podzimní aplikaci na podporu přezimování, jarní regeneraci a aplikaci před nebo po odkvětu. Rozložení dávek závisí na druhu pěstované plodiny.

LOVOSPEEED

Pro CZ trh stále spíše novinka v sortimentu Lovochemie  – dusíkato-sírové hnojivo s obsahem hořčíku a mikroprvků Fe, Cu, Mn, Zn chelátově vázané, určené pro mimokořenovou výživu. Jeho hlavní předností jsou mikroprvky a síra v thiosíranové formě pro lepší zdravotný stav rostlin při opakované aplikaci. Složením je postavené na vyšší a kvalitnější tvorbu biomasy. Nejvyšší přinos má při opakované aplikaci u všech polních plodin.

MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn

Jeden z nejprodávanějších a nejúčinnějších přípravků umožňujících velmi intenzivně stimulovat metabolizmus rostlin a příjem živin kořenovou soustavou. Koncentrát mědi, manganu a zinku, mikroprvky jsou vázány v organické komplexové formě, která zvyšuje agronomickou účinnost. Jeho výhodou je velmi nízké pH okyselující postřikovou kapalinu a citrátová forma, která zesiluje účinek živin. Hnojivo je vhodné aplikovat jak v případech, kdy se nedostatek ve výživě již projevil, tak zejména v obdobích před nástupem kritických podmínek nebo na půdách s problematickým pH, které ztěžuje příjem živin z půdy. Rostliny obzvláště náročné na dostatek těchto stopových prvků jsou: jarní a ozimé obiloviny, cukrová řepa, brambory, hrách, bob, slunečnice, cibule, česnek, špenát, paprika, rajčata. Základní dávka je 2 l/ha při 1-2 aplikacích podle hloubky deficitu, náročnosti plodiny a konkrétních podmínek.

FERTIGREEN Kombi NPK 7-7-5 

FERTIGREEN Kombi NPK 7-7-5 je čiré kapalné vícesložkové hnojivo zelenohnědé barvy obsahující dusík, fosfor, draslík, který je v bezchloridové formě, síru a mikroživiny S, Zn, Cu, Mo, Fe, Mn, B. Jde o osvědčené a praxí mnohonásobně prověřené komplexní hnojivo pro mimokořenovou výživu. Jeho účinnost spočívá v komplexním složení. Obsahuje nejen makroživiny včetně síry, ale jeho složení je doplněno významným množstvím mikroživin, jako je zinek, měď, mangan, železo, bór a molybden. Právě tyto mikroživiny zajišťují ve spojení s definovaným spektrem aminokyselin a prekurzorů Krebsova cyklu vysokou účinnost přípravku. Hnojivo je vysoce účinné zejména v situacích, kdy je příjem živin kořeny ztížen nepříznivými podmínkami. Důležitou podmínkou je včasná aplikace hnojiva před nástupem kritického období. Vzhledem k obsahu fosforu se FERTIGREEN Kombi NPK 7-7-5 osvědčil při aplikaci na všechny plodiny při podpoře kvetení včetně zahradních a balkónových rostlin. Mimokořenová výživa se provádí v dílčích dávkách, kterých může být v rozmezí 2-10 aplikací v závislosti na podmínkách a zejména ošetřované plodině. Běžná dávka je 5 l/ha. Podle konkrétních podmínek a plodiny ji lze modifikovat.

LOVOSUR

Hnojivo obsahuje 15 % dusíku, 10 % v amonné formě a 5 % v močovinové. Obsah síry je 22 %. Síra je obsažena v thiosíranové formě. Po aplikaci dochází k rozkladu thiosíranu na síran a atomární síru, která je účinná proti některým chorobám a škůdcům (roztoči, svilušky). Hnojivo nenahrazuje přípravky pro ochranu rostlin. Určeno je pro plodiny náročné na síru při tvorbě výnosu.

LOVOHUMINE K

LOVOHUMINE K obsahuje 3 % dusíku, 3 % fosforu (P2O5), 18 % draslíku (K2O), 9 % síry (S), mikroprvky zinek, měď, mangan, železo, bór a molybden. Vzhledem k neutrálnímu až zásaditému pH je hnojivo vhodné pro aplikaci ve strategiích využívajících střídání pH postřikové kapaliny k omezení rozvoje škodlivých organizmů. Jde o univerzální NPK hnojivo obsahující rovněž huminové látky na bázi přepracovaných oxyhumolitů, které jsou ve vodorozpustné formě a pozitivně ovlivňují příjem živin, které hnojivo obsahuje. Kromě rychlosti jejich příjmu současně zvyšují jejich využití. Huminové látky zvyšují účinnost fotosyntézy při nižší intenzitě světla, čímž napomáhají k vyrovnané energetické bilanci v rostlinách. Následkem toho je stimulována tvorba kořenového vlášení a dochází k lepšímu příjmu živin kořeny. Ve výsledku pak dochází k intenzivnímu růstu stonků a následně ke zvyšování hmotnosti sušiny rostlin. Vysoký obsah draslíku má vliv na zvýšení odolnosti proti poškození mrazem u obilovin i olejnin v podzimním i jarním období, kdy se střídají teplá a mrazivá období, u letorostů ovocných plodin proti poškození mrazem, což současně zvyšuje i skladovatelnost plodů. Menší část draslíku je ve formě humátu draselného. Tato forma draslíku je lépe využívána rostlinami. Síra je obsažena v thiosíranové formě. Doprovodným účinkem této formy síry je zvýšení odolnosti rostlin proti houbovým onemocněním a některým savým škůdcům. Při použití podle požadavků na hnojení rostlin je hnojivo beze zbytku spotřebováno a nedochází k zasolování půdy. U vytrvalých kultur lze provádět hnojení i po sklizni. Používá se i k dodatečnému mimokořenovému hnojení rostlin, zejména v případech, kdy je příjem živin kořeny ztížen. To může být např. za nepříznivého počasí. Hnojivo se aplikuje v ranních nebo večerních hodinách. Za intenzivního slunečního záření hrozí u citlivých kultur nebezpečí popálení. Mimokořenová výživa se provádí během hlavní vegetační doby v dílčích dávkách a podle potřeby v nejméně 14denních odstupech. Obvyklá dávka je v rozmezí 4-6 litrů/ha (u ovocných kultur 6-10 l/ha).  Případný sediment není na závadu přípravku.



 

Ke stažení