Podzimní hnojení
Součástí technologie pěstování ozimé řepky se stalo podzimní přihnojení dusíkem. Své opodstatnění má tato operace i v porostech časně setých pšenic. V některých případech pomůže doplnit účinek nedostatečné aplikace hnojiv na podporu rozkladu slámy. Opatření zvyšuje výnosový potenciál porostů, v kombinaci s dalšími opatřeními zlepšuje stav slabých a nevyrovnaných porostů včetně přezimování. Základním vodítkem pro provedení tohoto zásahu je rozbor půdy na obsah minerálního dusíku (Nmin) a výsledky anorganického rozboru rostlin. Vhodné je využití synergického působení dusíku, síry a bóru. Výhodné je využití hnojiv stabilizovaných inhibitory nitrifikace, která zaručí minimalizaci ztrát dusíku vyplavením a dlouhodobou přítomnost amonného dusíku v půdě, která podporuje vývoj kořenové soustavy.
TIPY PRO HNOJENÍ
- součást intenzivního pěstování plodin
- široké spektrum využití (podpora slabých porostů, zdravotního či výživného stavu, zimní výživa)
- zvláště účinné ve spojení s diagnostikou
- u pšenic vnímat fázi BBCH – mnohdy je efektivnější použít listovou výživu (MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn– 4l/ha; FERTIGREEN Kombi NPK 7-7-5; LOVOHUMINE N – 5 l/ha)
- v časných fázích volíme rychlejší formy N-NO3 (LAD, DAM, Lovo CaN, Lovo CaN T), později pak spíše N-NH4 (LOVOGRAN B)
- na lehčích půdách, vlhčích letech pak ve spojení s inhibitory nitrifikace – ALZON® neo-N, ENSIN®, LOVOGRAN IN
- pokud jste nestihli hnojení P,K vyzkoušejte NPK (GSH NPK 10-10-10+13S – 400 kg / ha), výsledkem budete překvapeni
- na půdách s pH kolem optima je zajímavou alternativou použití novinky KALCIFERT (granulované hnojivo kombinující dusík s vápníkem)